Nu-Vista 800.2

Z dumą informujemy, że Musical Fidelity zdobył prestiżową nagrodę nagrodę EISA za rok 2023/2024 w kategorii "Wysokiej klasy wzmacniacz zintegrowany".

Flagowy wzmacniacz zintegrowany Musical Fidelity przejmuje formę i funkcje swojego wysoko cenionego poprzednika, prezentując jednocześnie poprawę parametrów i estetyki. Hybrydowa konstrukcja, łącząc półprzewodnikową końcówkę mocy z nuvistorowymi, lampowymi stopniami wejściowymi i sterującymi, oferuje to, co najlepsze: dźwięk gładki, płynny, z ogromną sceną dźwiękową, ale także odpowiednio potężny i wyrazisty. Wydajność jest bezproblemowa, moc 2 x 330 W wystarczy każdym kolumnom, z którymi przyjdzie się zmierzyć, a udoskonalony wyświetlacz ułatwia obsługę.   Oficjalna strona EISA 

Nu-Vista 800 był wzmacniaczem, który cieszył się dużą popularnością i był używany jako wysokiej klasy hybrydowy wzmacniacz zintegrowany w ciągu ostatnich kilku lat. Niestety, jak w przypadku wszystkich rzeczy obejmujących zarówno nowoczesną, jak i bardziej tradycyjną technologię, części zostały wycofane. Oryginalny wyświetlacz w stylu retro nagle przestał być produkowany w bardzo krótkim czasie.


W związku z tym stanęliśmy przed wyborem - wycofać popularny wzmacniacz lub obejść ten problem i zastąpić oryginał zaktualizowaną wersją, ale możliwie niezmienioną w stosunku do oryginalnej formuły.

Dziedzictwo TITAN

Nu-Vista 800 był wzmacniaczem, który cieszył się dużą popularnością i był używany jako wysokiej klasy hybrydowy wzmacniacz zintegrowany w ciągu ostatnich kilku lat. Pierwotnie został zaprojektowany w 2013 roku, aby przywrócić wycofaną wówczas rodzinę produktów Nu-Vista.

Przerobiliśmy stary układ Nu-Vista zgodnie z nowoczesnymi praktykami i jako pierwszy od czasów TITAN zawierał lokalnie odsprzęgnięty stopień wyjściowy. Wiązało się to z wyposażeniem każdego urządzenia wyjściowego w odpowiedni wysokoprądowy kondensator zasilający. Kondensatory te zamontowane na płytce drukowanej wzmacniacza mocy, nadają mu wygląd podobny do silnika "V10"!

Zamontowanie takiego kondensatora w pobliżu każdego tranzystora wyjściowego umożliwia bardziej natychmiastowy dostęp do zmagazynowanej energii, przy znacznie niższej impedancji ścieżki przepływu. Skutkuje to lepszą reakcją w stanach przejściowych i przypadkowo zapewnia pewien stopień lepszego filtrowania tętnień przy wyższych prądach w połączeniu z kondensatorami zasilającymi umieszczonymi w innych miejscach.

Główne kondensatory zasilające znajdują się bezpośrednio na prostownikach, co również zmniejsza impedancję zasilania i pomaga utrzymać zakłócenia prostownicze i szumy z dala od obwodu PA o wysokim wzmocnieniu.

Urządzenie to było bardzo popularne, wprowadzając dźwięk Nu-Vista do nowej generacji słuchaczy, a także wyprodukowano pasujący odtwarzacz CD, który również spotkał się z dużym uznaniem.

Od Nu-Vista 800 do 800.2

Niestety, jak w przypadku wszystkich rzeczy obejmujących zarówno nowoczesną, jak i bardziej tradycyjną technologię, części zostały wycofane. Oryginalny wyświetlacz w stylu retro nagle przestał być produkowany w bardzo krótkim czasie. Stanęliśmy więc przed wyborem - wycofać z produkcji popularny wzmacniacz lub obejść ten problem i zastąpić oryginał unowocześnioną wersją, ale w możliwie niezmienionej formie.

Nu-Vista 800.2 otrzymał nową, zmodernizowaną płytę czołową i całkowicie nowy wyświetlacz. Jest to zgodne z naszą nową gamą produktów Nu-Vista. Wkrótce zdaliśmy sobie sprawę, że będziemy musieli zaktualizować obwody zasilania oraz obwody sterowania i elektronicznego włączania/wyłączania, aby dostosować je do nowego wyświetlacza. Na szczęście oznaczało to, że mogliśmy również dodać brakującą funkcję zdalnego włączania/wyłączania.

A skoro już przy tym jesteśmy, przewinęliśmy nasze transformatory, aby uzyskać niższy strumień stojący, dzięki czemu są one mniej wrażliwe na zakłócenia offsetowe prądu stałego. Oznacza to nieco większy (i cięższy) transformator, który na szczęście nadal pasuje do tej samej obudowy.

W rezultacie otrzymaliśmy nowy hybrydowy wzmacniacz zintegrowany, Nu-Vista 800.2, który wizualnie wpasowuje się w nową gamę produktów Nu-Vista, zachowując parametry audio oryginału bez zmian, a nawet poprawiając je w niektórych obszarach.

Heroiczna jakość wykonania

Konstrukcja mechaniczna Nu-Vista 800.2 jest bezkompromisowo sztywna i solidna, zgodnie z typową tradycją Musical Fidelity. Panel przedni i panele boczne są frezowane z wytłaczanych profili aluminiowych i są niezwykle masywne. Nu-Vista 800.2 jest w zasadzie odporny na wpływ wibracji pochodzących z otoczenia. To samo można powiedzieć o odporności elektromagnetycznej. Masywna aluminiowa obudowa działa jak klatka Faradaya. Chroni elementy wewnętrzne przed zewnętrznymi polami elektromagnetycznymi i w ten sam sposób resztę sprzętu HiFi przed polami elektromagnetycznymi generowanymi przez Nu-Vista 800.2.

Nowy Nu-Vista 800.2 jest kontynuacją pracy z miłością dla Musical Fidelity. Nasza pasja do lamp Nuvistor nie skończyła się. Wszyscy w Musical Fidelity mamy nadzieję, że słuchanie Nu-Vista 800.2 sprawi Ci tyle samo przyjemności, co nam jego tworzenie.

Lampy Nuvistor

Lampy Nuvistor zostały wynalezione w latach 50-tych XX wieku, aby rozwiązać wiele niedociągnięć konwencjonalnych lamp. W przeciwieństwie do nich, lampy Nuvistor oferują bardzo wysoką niezawodność, niski poziom mikrofonowania, niski poziom szumów, spójność z partii na partię, niewielkie rozmiary, stosunkowo niskie zużycie energii i doskonałe parametry techniczne.

Jednym ze słynnych zastosowań był Ampex MR-70, kosztowny magnetofon studyjny, którego cała sekcja elektroniczna była oparta na nuvistorach. Innym ograniczonym zastosowaniem tej bardzo małej lampy były mikrofony studyjne z tamtej epoki, czego dobrym przykładem jest AKG/Norelco C12a, w którym zastosowano 7586.

Później znalazła się ona również w słynnym mikrofonie studyjnym Neumann U 47. Mikrofon ten był wysoko ceniony przez artystów na całym świecie i był używany przez wielu czołowych artystów nagrywających, takich jak Frank Sinatra, The Beatles i tak dalej. Co ciekawe, mikrofon U47 wraz ze statywem, kablami i zasilaczem można obecnie kupić w serwisie eBay za 10,999 USD w opcji "kup teraz".

Niestety w momencie, gdy zaczęto badać możliwości zastosowania lamp Nuvistor, wynaleziono tranzystor i był to "koniec gry" dla Nuvistorów. Sprawa przycichła aż do piętnastu lat temu, kiedy to Musical Fidelity stworzył pierwszą z przełomowych serii Nu-Vista. Te legendarne, limitowane produkty wyprzedały się w ciągu kilku miesięcy. Dziś, piętnaście lat później, osiągają bardzo wysokie ceny z drugiej ręki ze względu na piękny dźwięk, jakość wykonania i długowieczność.

Nu-Vista 800.2 w skrócie

Nigdy wcześniej w historii hi-fi lampy Nuvistor nie były połączone z najnowocześniejszą technologią SMD i wyrafinowanymi, nowoczesnymi technikami projektowania. Osiągi techniczne Nu-Vista 800.2 są zdumiewające.

Nu-Vista 800.2 mierzy jak marzenie, ale co ważniejsze, brzmi niesamowicie. Jest jedwabiście gładki z ogromnymi transjentami i bezwysiłkowym odczuciem, które jest jednocześnie relaksujące i wciągające. Na szczególną uwagę zasługuje sposób, w jaki Nu-Vista 800.2 wyświetla obrazy między głośnikami, dzięki czemu można ich niemal dotknąć.

OPIS TECHNICZNY

Wyjście

Wejście liniowe

Połączenia

Wymagania dotyczące zasilania

Informacje ogólne

"Siła i subtelność. Muskularny bas, witalna średnica, delikatne wysokie tony. Dynamiczna swoboda, niewyostrzona przejrzystość, duża scena."

Audio