M6x-DAC

Pisanie historii cyfrowej na nowo

Z dumą informujemy, że Musical Fidelity zdobył prestiżową Nagrodę EISA na lata 2022/2023 w kategorii "DAC".

OFICJALNY cytat z nagrody EISA :

"Pochodzący od pioniera DAC, Musical Fidelity's M6x DAC jest godnym następcą modelu Digilog, który rozpoczął wszystko - w 1988 roku. Wiele się tu dzieje za jego niepozornym ale znakomicie wykonanym aluminiowym chassis, w tym rozwiązanie zegara oraz parę najnowszych układów ESS DAC działających w układzie dual mono, obsługujący hi-res materiał do 768kHz/32-bit i DSD512. Wprowadzony w czyn, dostarcza niesamowity wgląd, obrazowanie i szczegółowość, a osiem dostępnych filtrów pozwala na dostrojenie brzmienie do własnych upodobań. Wejścia, w tym USB-B i AES/EBU, pokryją niemal każde każde źródło cyfrowe. M6x DAC jest nie tylko doskonałym dodatkiem do systemu opartego na oddzielnych elementach - ma wbudowany świetny wzmacniacz słuchawkowy. Przekraczaliśmy granice w zakresie projektowania zewnętrznych przetworników cyfrowo-analogowych już od dziesięcioleci. M6x DAC jest szczytem naszych wysiłków i to  nasz topowy DAC.

Witamy na szczycie."

Nasz M6x DAC to nowy kamień milowy w historii przetworników C/A Musical Fidelity. Jego poprzednik, M6s DAC był jednym z pierwszych urządzeń, w których zastosowano uznaną przez krytyków 32-bitową architekturę ESS HyperStream II DAC. W przypadku M6sR DAC, kontynuowaliśmy prace nad udoskonaleniem firmware'u i dodaliśmy kilka innych usprawnień. DSD jest teraz łatwiejsze w użyciu, mamy pełne wsparcie dla Roona a wejścia i wyjścia zostały zaktualizowane aby nadążyć za szybko zmieniającym się krajobrazem cyfrowego audio. I jeszcze jedna ważna rzecz: DAC M6sR jest teraz produkowany w UE!


Rozmowy techniczne

W przypadku przetwornika C/A M6x poszliśmy jeszcze dalej. Bazuj±c na naszej wiedzy i do¶wiadczeniu z chipami ESS Sabre, uaktualnili¶my je do nowszego modelu ES9038Q2M, a teraz wykorzystujemy dwa z nich w trybie podwójnej dyferencjacji dla uzyskania nieskazitelnie czystego układu dual mono. Zastosowanie układu Time Domain Jitter Eliminator zaowocowało znakomitym współczynnikiem SNR i THD+N oraz niewiarygodnie szczegółową charakterystyką transjentów. Inne udoskonalenia w sekcji DAC obejmują upsampling i re-clocking. Upsampling może być niezależnie włączony lub wyłączony. 16-rdzeniowe procesory XMOS i CPLD MAX II Altera zapewniają zawsze wystarczającą ilość miejsca dla tych operacji, nowych filtrów cyfrowych i przetwarzania MQA. Pojedyncze wyjścia RCA i zbalansowane XLR posiadają własny bufor wyjściowy. Poprzez wtyki XLR można cieszyć się w pełni różnicową konstrukcją wzmacniacza, umożliwiającą uzyskanie w pełni zbalansowanego wyjścia. Obydwa stopnie wyjściowe zapewniają doskonałą jakość dźwięku, wykazują bardzo niski poziom szumów, duży skok napięcia wyjściowego i wysoką wydajność prądową. Doskonałe pasmo przenoszenia i bardzo szybka szybkość narastania sygnału skutkują wyjątkowo niskimi zniekształceniami.


Super Ciche Transformatory Zasilające

Przetwornik C/A M6x jest przykładem ciągłego rozwoju naszych super cichych transformatorów zasilających. Przemysłowej klasy gniazda zasilaj±ce z filtrem EMI i blokad± DC zatrzymuj± zakłócenia i eliminuj± szum transformatora. Obudowany transformator toroidalny o niskim nasyceniu rdzenia jest idealny do zastosowań audio, a w szczególności do cyfrowego dźwięku ze względu na wyjątkowo niskie promieniowanie elektromagnetyczne.


Prawidłowy projekt i układ PCB

Konwertery cyfrowo-analogowe, w porównaniu ze wzmacniaczami analogowymi, stanowią własne wyzwania projektowe. Pracują w różnych domenach, mają swoje własne wymagania i muszą być traktowane jako takie. Wymagania dotyczące zasilania są unikalne i rozwiązania zaprojektowane dla wzmacniaczy nie dadzą podobnych rezultatów w połączeniu z układami cyfrowymi. W Musical Fidelity zawsze przywiązywaliśmy wagę do projektowania i rozmieszczania płytek drukowanych. Nie jesteśmy zwolennikami krzykliwych projektów płytek tylko dla samego wyglądu. Projekt i układ muszą być dopasowane do każdej aplikacji, dobrze mierzyć i brzmieć zgodnie z założeniami. Dopiero wtedy wykonujemy naszą pracę. W tym momencie dajemy słuchaczowi namacalne poczucie miejsca nagrania, które umieszcza wykonawców w holograficznej przestrzeni w czasie rzeczywistym, w ich własnych domach.


Wzmacniacz słuchawkowy

Architektura AB z bieżącym sprzężeniem zwrotnym wbudowanego wzmacniacza słuchawkowego zapewnia wysokie pasmo przenoszenia, niezwykle niski poziom szumów oraz do 128dB zakresu dynamiki. Trzy kluczowe cechy sprawiają, że wzmacniacze ze sprzężeniem zwrotnym są wybitne dla audio. Wysoka szybkość narastania sygnału zapobiega anomaliom zniekształceń nieparzystego rzędu. Prąd na żądanie na wyjściu umożliwia szybką i liniową reakcję wzmacniacza; gdy nagle potrzebna jest duża moc wyjściowa, wzmacniacz może zareagować niezwykle szybko bez podnoszenia szumu bazowego systemu i degradacji stosunku sygnału do szumu. Niezależna od wzmocnienia charakterystyka częstotliwościowa pozwala na wykorzystanie pełnego pasma wzmacniacza w szerokim zakresie ustawień głośności.


Mechanicznie solidny

Zwracając baczną uwagę na każdy aspekt M6x DAC, otrzymujemy niesamowite parametry techniczne i bezwysiłkową jakość dźwięku pełną gracji i przejrzystości. Konstrukcja mechaniczna jest bezkompromisowo sztywna i solidna w typowej tradycji Musical Fidality. Panel przedni i panele boczne wyfrezowano z tłoczonych profili aluminiowych. Wygląd zewnętrzny nie tylko wygląda czysto, olśniewająco i niezniszczalnie, ale również chroni wnętrze urządzenia przed zewnętrznymi polami elektromagnetycznymi, a w ten sam sposób resztę sprzętu HiFi przed polami elektromagnetycznymi generowanymi przez M6x DAC. Rezygnacja z dużego wyświetlacza na przedniej ściance tylko to potęguje, gdyż wycięcie na niego mogłoby drastycznie skomplikować sprawę.


Muzyczna wierność dla samej muzyki

Dlatego muzyczni puryści, którzy szukają po prostu tego hipnotycznego uczucia komunikacji między słuchaczem a artystą: znajdą je tutaj. Oprócz maksymalizacji parametrów brzmieniowych, świadomie zrezygnowano z dużego wyświetlacza z migającymi kolorami, co pozwala na doświadczanie muzyki i tylko muzyki. Rozpakujcie M6x DAC, podłączcie go ostrożnie, pozostawcie go w standardowych ustawieniach i poczujcie natychmiastową muzyczną integrację: cały dźwięk jest słodki i czysty; góra jest całkowicie pozbawiona ziarna i rozciągnięta. Dół brzmi bezkresnie z wyczuwalną dynamiką basu. W miarę poznawania na nowo swojej biblioteki muzycznej, w pewnym momencie możesz chcieć odkryć, co jeszcze jest możliwe i usłyszeć to z różnych stron. To właśnie wtedy, możliwości personalizacji i ustawień czynią z M6x DAC potężne narzędzie dla ekspertów, które wysuwa go na prowadzenie. Zbadajcie scenę dźwiękową z upsamplingiem lub bez, i przekonajcie się czy wciągnie Was głębiej. Wybierz pomiędzy 7 różnymi filtrami cyfrowymi i całkowitym obejściem oversamplingu, wyłączającym te filtry. Pełne dekodowanie MQA odbywa się na sprzęcie M6x DAC. Wejście USB klasy 2.0 przyjmuje częstotliwości próbkowania PCM do 768 kHz i 32 bitów. Obsługa DSD sięga do DSD256 poprzez DoP i natywnego DSD512. Wejścia S/PDIF akceptują stereofoniczną częstotliwość próbkowania PCM do 192 kHz / 24 bit i zawierają pełną obsługę MQA!


Przetwornik C/A M6x w skrócie


DANE TECHNICZNE

DAC

Wejścia cyfrowe

Wyjścia analogowe

Wzmacniacz słuchawkowy

Informacje ogólne

"Dla audiofilskiego miłośnika muzyki, który rozumie brak jakichkolwiek funkcji streamingu nie jako wadę, ale jako świadomą koncentrację na podstawowej funkcji. M6x DAC zapewnia udaną równowagę pomiędzy precyzyjnym ujawnianiem szczegółów i całościową prezentacją muzyki."

- I-FIDELITY.NET (Germany)

"Z perspektywy stosunku ceny do wydajności w tej zatłoczonej, konkurencyjnej dziedzinie, M6x DAC wyróżnia się."

- SOUNDSTAGE HIFI (USA)

"Musical Fidelity jest wyraźnie pełniej brzmiącym wykonawcą - bardziej skupia się na sercu, a mniej na głowie, jeśli chodzi o sposób, w jaki tworzy muzykę. Początkowo M6x DAC stawia słuchacza bardziej blisko i osobiście."

- HIFI CHOICE (UK)

"Ożywiony, ale elegancko brzmiący per-former, który nigdy nie osiąga punktu, w którym jest tonalnie szorstki lub nadmiernie fo-rensowy. Jest mocny w basie, ale bardziej oczywiste jest doskonałe wyczucie czasu. Muzyka jest dostarczana w kontrolowany, ale przekonujący sposób."

- STEREONET (UK)

"Mówiąc wprost, M6x daje czadu - nawet z takimi utworami, co do których można by się spodziewać, że "audiofilski" sprzęt będzie je traktował z przymrużeniem oka."

"DAC wykonał kawał dobrej roboty z tym, co kiedyś uważałem za dość szorstki i gotowy miks, nie stępiając agresywnych odczuć muzyki."

"Wiodące krawędzie były wyśmienite, dół był puszysty, podczas gdy miękkie uderzenia perkusji znajdowały się z tyłu sceny dźwiękowej"

"Nie trzeba podawać M6x diety z muzyki hi-res, aby uzasadnić jego istnienie. Ścieżki w jakości CD brzmiały przez ten przetwornik w sposób znacznie bardziej zorganizowany i angażujący niż jestem do tego przyzwyczajony, niezależnie od gatunku czy pochodzenia nagrania"

"Dźwięk, który jest szczegółowy, sugestywny i wspaniale zbalansowany, najnowszy przetwornik C/A firmy Musical Fidelity jest czymś w rodzaju czarodzieja"

"Ten samodzielny przetwornik oferuje znakomitą kompatybilność z plikami, solidną jakość wykonania i osiągi brzmieniowe, które sprawią, że odkopiecie stare, ulubione nagrania. Gorąco polecamy"

“home cinema review“ U.K., 08.2022 by: Mark Craven

"Wybór DAC-a w M6x zapewnia siedem filtrów oraz dodatkowy tryb 'upsamplingu'."

"Niejednoznaczne, ale precyzyjne, bogate, ale przejrzyste, żywe, ale nie histeryczne - to pięknie dobrane i z pewnością wszystko, na co mogliby liczyć nabywcy w tej cenie."

"Słuchając tej płyty przez M6x, trudno było robić cokolwiek poza słuchaniem, tak dalece było to poczucie szczegółowości i bezpośredniości, które zostało przywołane"

"M6x zdawał się odnajdywać każdy aspekt i wzmacniać go, nie wchodząc w drogę ogólnemu nastrojowi i rytmowi utworu"

"Uważam, że urządzenie to jest genialnie nieskomplikowane w obsłudze"

"Brzmienie było nieskazitelne i całkowicie wyrafinowane"

"M6x pokonał drogę przez szybką, gitarową muzykę z radością, zachowując szorstkie krawędzie, gdy było to konieczne i pozwalając zniekształceniom żyć i oddychać"

"Był to fascynujący spektakl precyzji i separacji, który, prawdę mówiąc, wywołał u mnie spore emocje"

"Najnowszy konwerter Musical Fidelity to zwycięska kombinacja niezawodnej użyteczności, szerokiej kompatybilności z plikami i znakomitej wydajności, która sprzyja każdemu gatunkowi muzycznemu."


“hi-finews“ U.K., 06.2022 by: Mark Craven

"Mamy przed sobą typowy Musical Fidelity, który w swoim dyskretnym szyku emanuje sporą porcją niefrasobliwego pragmatyzmu, a przy tym jest solidnie wykonany"

"Nawet w trybie standardowym Musical Fidelity imponuje typowo solidnym, witalnym brzmieniem; muzyczna gra jest naturalna, żywa i wysunięta do przodu, bez wysiłku i bardzo precyzyjnie rozwiązana"

"Potrzebuję takiego cudownego pudełka "mogącego zrobić wszystko"

"Ze swoją precyzją, rozdzielczością detali i połączonym "uderzeniem", ta mała maszyna ważąca zaledwie niecałe siedem kilogramów, może postawić konkurentów, którzy kosztują trzy razy więcej i są mniej elastyczni, w trudnej sytuacji w pokoju odsłuchowym"

" M6x uwalnia autorytatywną moc z jednoczesną drobną rozdzielczością i jednorodną dystrybucją energii w całym spektrum. Przekonuje ogromną plastycznością i głębią pola z doskonałą ostrością, przestrzennym, bogatym i barwnym obrazowaniem, w tym wybitną dynamiką i doskonałym timingiem, sparowanym z lekkością rytmu i napędu"

"Brzmienie było nieskazitelne i całkowicie wyrafinowane"

"Musical wędruje po terytorium najlepszych konwerterów w historii. Ogromny "napiwek"


“STEREO“ Germany, 08.2022 by: Tom Frantzen

MF_M6xdac_Hi-Finews_062022_EN.pdf
MF_M6xdac_homecinemachoice_082022_EN.pdf
MF_M6xdac_stereo_082022_EN.pdf

INNE

5_MF-M6xDAC-Flyer.pdf