M8xi

W 1990 roku Musical Fidelity wyprodukował pierwszy w historii wzmacniacz Super Integrated: A1000. Został on przyjęty z entuzjazmem i nawet dziś, z drugiej ręki, sprzedaje się po wysokich cenach. A1000 był pierwszym z długiej linii wzmacniaczy Super Integrated firmy Musical Fidelity. Jej dzieci: NuVista M3, Tri Vista 300, kW500, M6/500i, NuVista 800 i NuVista 600 zostały równie entuzjastycznie przyjęte w audiofilskim świecie. M8xi jest najnowszym i najlepszym z tej rasy.

Opis ogólny

M8xi to oddzielny przedwzmacniacz z dwoma monoblokowymi końcówkami mocy, dzielącymi wspólną obudowę. Każda z nich posiada swój własny radiator i oddzielny transformator. Prawdziwe dual mono. Przedwzmacniacz ma własny, osobny zasilacz i jest zamontowany blisko gniazd wejściowych. W związku z tym ścieżki PCB są bardzo krótkie. Ten elegancki pomysł sprawia, że sygnały z obydwu kanałów mają ultra niską impedancję od razu po wejściu do wzmacniacza. To istotny szczegół. W każdym kanale pracuje dwanaście dużych tranzystorów bipolarnych - 200 amperów w szczycie jest łatwo osiągalne. Metaloplastyka jest wysokiej jakości. Panel przedni to wykonana na zamówienie cienka linia wytłoczki z militarnego aluminium. Wykonane na zamówienie radiatory mają znakomite właściwości rozpraszania ciepła i wykończenia. Konstrukcja M8xi daje poczucie solidności i jakości.

Nowe obwody

W ciągu ostatnich 5 lat nasze układy scalone wzmacniacza mocy osiągnęły wysoki stopień rozwoju. W naszym niekończącym się dążeniu do poprawy osiągów i wartości dla klienta, szukaliśmy sposobów na ulepszenie naszych konstrukcji. Jedną z głównych dyrektyw było utrzymanie konfiguracji z niskim sprzężeniem zwrotnym na niezmienionym poziomie ... kontynuacja z niskim sprzężeniem zwrotnym! Problem polegał na tym jak poprawić efektywność i wydajność bez wpływu na jakość dźwięku. Jeśli mogę tak powiedzieć, to myślę, że wpadliśmy na genialne rozwiązanie. Nasza nowa konstrukcja końcówki mocy M8xi zapewnia wyższą moc, niższe zniekształcenia i lepszą jakość dźwięku. Niewiarygodne, ale prawdziwe. Zwiększono sprawność stopnia wyjściowego, co daje około 10% więcej mocy przy podobnym napięciu zasilania. Co ważniejsze, cały stopień napędowy pracuje w czystej klasie A. Wierzymy, że to innowacyjne podejście ma znaczący wpływ na jakość dźwięku. Scena dźwiękowa wydaje się szersza, a mikro i makro dynamika ma większe znaczenie. Efekt ten jest szczególnie zauważalny na dobrze nagranym fortepianie. Jestem pewien, że wszyscy wiecie, że fortepian jest instrumentem perkusyjnym, ale prawdę mówiąc, rzadko jest to słyszalne w większości systemów Hi-Fi. Używając M8xi perkusyjna natura fortepianu staje się natychmiast oczywista i wyskakuje z głośnika. Jest to zaskakująca i satysfakcjonująca poprawa jakości dźwięku. Wokale mają więcej subtelności, szczegółów i obecności. Muzyka o dużej skali ma głębię, szerokość i niesamowicie dynamiczną prezentację. Podsumowując, M8xi jest doskonałym, wszechstronnym urządzeniem. Przede wszystkim brzmi jak mały wzmacniacz klasy A o ogromnej mocy.

DAC

M8xi wyposażono również w 5 wejściowy przetwornik cyfrowo-analogowy. Przetworniki C/A są coraz częściej spotykane w konstrukcjach wzmacniaczy zintegrowanych, aby zapewnić wygodę podczas podłączania różnych źródeł cyfrowych, dlatego też podjęto decyzję o wbudowaniu przetwornika C/A, który będzie działał na wysokim poziomie, niezależnie od wzmacniacza. W celu zapewnienia dodatkowej integralności, przetwornik C/A wyposażono we własny zasilacz. Oparty na układzie Texas Instruments PCM5242 TI o niskich zniekształceniach i niskim poziomie szumów DAC, który jest również stosowany w wielu innych produktach klasy premium w branży hi-fi, jak również w poprzednich produktach Musical Fidelity, M8xi posiada 2 wejścia koaksjalne (S/PDIF), 2 wejścia optyczne (S/PDIF) oraz 1 wejście asynchroniczne USB Typ-B. Wejścia koaksjalne i USB są w stanie obsłużyć strumienie audio hi-res do 24 bitów / 192 kHz, a wejście optyczne jest w stanie obsłużyć do 24 bitów / 96 kHz. W celu zapewnienia maksymalnej wydajności, wszystkie strumienie danych są próbkowane w górę i ponownie taktowane przez wewnętrzny konwerter, aby zmniejszyć jitter i usunąć niepożądane artefakty w dźwięku.

Wydajność techniczna

M8xi dostarcza 550 + 550wpc przy 8 omach. Jest niezwykle stabilny i bardzo liniowy. Zniekształcenia są również niskie; niższe niż 0,005% w słyszalnym zakresie częstotliwości od 20 Hz do 20 kHz. M8xi charakteryzuje się niezwykłą liniowością i spójnością. Jest bezwarunkowo stabilny i z łatwością wysteruje każdy istniejący głośnik z dużym zapasem mocy.

Nasze podejście do pomiarów technicznych

Naszym zdaniem wzmacniacz powinien być całkowicie neutralny. To "prosty przewód ze wzmocnieniem". Łatwo powiedzieć, ale trudno i skomplikowanie wykonać. Chcemy podkreślić, że nie uważamy, aby jakość techniczna była celem samym w sobie. lt jest metodą weryfikacji koncepcji całego systemu wzmacniającego. Celem naszych projektów układów i płytek drukowanych jest uzyskanie niskiego sprzężenia zwrotnego i osiągnięcie pełnej neutralności, przejrzystości i świetnych parametrów technicznych. Dowodem na to, że jesteśmy na dobrej drodze są osiągi techniczne. Uważamy, że wydajność techniczna nie może być podsumowana przez zniekształcenia przy 1 kHz. Naszym zdaniem, wzmacniacz musi być w stanie spełnić szeroki zakres wymagań technicznych, zanim będzie mógł być neutralny.

Liniowość

Prawie wszystkie głośniki mają skomplikowane krzywe impedancji i obciążenia. Wzmacniacz musi być w stanie utrzymać swoje napięcie praktycznie niezależnie od obciążenia. Jeśli wzmacniacz nie jest w stanie utrzymać swojego napięcia w całym spektrum, wówczas ostateczna odpowiedź częstotliwościowa i zniekształcenia będą nieliniowe. To nie jest neutralność.

Zniekształcenia

Przeważająca większość producentów wzmacniaczy mówi o zniekształceniach tylko przy 1 kHz. My uważamy, że to tylko ułamek historii. Z naszej perspektywy, wzmacniacz musi charakteryzować się bardzo niskimi zniekształceniami w zakresie 20 Hz - 20 kHz i dalej. Uważamy, że wydajność wzmacniacza w zakresie wysokich częstotliwości świadczy o całkowitej wydajności obwodu i układu PCB. Zniekształcenia M8xi prawie nie zmieniają się od 10 kHz do 50 kHz. To wybitne osiągnięcie i potwierdzenie poprawności projektu obwodu i układu PCB.

Współczynnik szumów

Wzmacniacze powinny być ciche. Jeśli nie są, detale na niskich poziomach są bezpowrotnie tracone. Ponadto, zakres dynamiki jest poważnie zagrożony. Zakres dynamiczny to nie tylko ilość mocy jaką wzmacniacz wytworzy, ale również to jak cichy może być. Zakres dynamiczny to suma wartości od najcichszej do najgłośniejszej. M8xi wyróżnia się pod tym względem.

Precyzyjna kontrola głośności

M8xi posiada precyzyjną kontrolę głośności. Zapewnia to doskonałe śledzenie aż do bardzo niskich poziomów, co jest nieosiągalne dla standardowych potencjometrów. Ta wyjątkowa precyzja jest osiągana dzięki laserowo przycinanym rezystorom podłoża.

Jakość dźwięku

M8xi jest bezwysiłkowy, płynny i dynamiczny. Nie brzmi 'głośno'. Po prostu brzmi dobrze. Dynamika jest obsługiwana bez dramatyzmu i zamieszania. Przychodzą i odchodzą. Nie ma żadnych zniekształceń, tylko czysta, nierozcieńczona muzyka. Brzmi jak doskonały, mały wzmacniacz klasy A, ale z nieograniczonym zapasem mocy. Perfekcja!

DANE TECHNICZNE

Wzmacniacz

 • Moc wyjściowa (20Hz - 20kHz): 550 W na kanał przy 8 Ohmach (870 W przy 4 Ohmach); Peak 1,6kW przy 2 Ohmach

 • Maksymalne napięcie wyjściowe: 67 V RMS, 20 Hz do 20 kHz; początek obcinania (190 V peak-to-peak)

 • THD+N: <0,004% typowo, 20Hz do 20 kHz (XLR)

 • Stosunek sygnał/szum: > 86dB 'A'-ważone (XLR)

 • Impedancja wejściowa: 25KΩ (RCA), 50KΩ (XLR)

 • Pasmo przenoszenia: +0, -1dB, 10Hz do 100 kHz

 • Maksymalny szczytowy prąd wyjściowy: 105 amperów

 • Współczynnik tłumienia: 150

 • Urządzenia wyjściowe: 3+3 pary (układ zmostkowany) na kanał

Wejścia (analogowe)

 • 4 pary złączy RCA o poziomie liniowym

 • 2 pary złączy XLR (zbalansowanych) o poziomie liniowym

Wejścia (cyfrowe)

 • 2x Coax S/PDIF do 24 bitów 192kHz

 • 2x Optyczny S/PDIF do 24 bitów 96kHz

 • 1x Asynchroniczne USB B do 24 bitów 192kHz

Wyjścia (analogowe)

 • 1 para poziom liniowy RCA stały

 • 1 para wyjść pre-out RCA zmienne

 • 1 para poziom liniowy XLR zmienny

Wyjścia (cyfrowe)

 • 1x Coax S/PDIF do 24 bitów 192kHz

 • 1x Optyczny S/PDIF do 24 bitów 96kHz

Informacje ogólne

 • Wymiary (WxHxD): 485 x 185 x 510mm

 • Max. Pobór mocy: 2000Wat


"M8xi jest lepszy niż suma jego części, przewyższając komponenty z dużo wyższych przedziałów cenowych."

EISA 2020

"...szybkość i kontrola (aka tempo i timing), wielki wgląd i poczucie powściągliwej mocy, która płynęła z siłowej dynamiki".

Wybitne - wśród najlepszych!

HI-FI WORLD 12/2020


"Sposób, w jaki wszystkie te transjentowe detale wylatują z głośnika z tak bezwysiłkową bezbłędnością, nie jest może rzadkością w przypadku integry w tej cenie, ale z pewnością jest niespodziewany w przypadku takiej wielkości".

HI-FI CHOICE 8/2020

"Postawiłbym wydajność M8xi w porównaniu z takimi tuzami jak referencyjny sprzęt Marka Levinsona, Pass Labs, Krell - mam na myśli wszystkich podejrzanych. A jednak Musical Fidelity zrobił to nie tylko taniej, ale w jednej obudowie! I właśnie dlatego jest to nasz wzmacniacz roku".

RECOVERING AUDIOPHILE 12/2020

MF_M8xi_WhatHiFi_102021_EN (1).pdf
MF_M8xi_recovering-audiophile-YouTube_122020_EN (1).pdf
MF_M8xi_HiFiWorld_122020_EN.pdf

INNE

MF-M8xi-DesignTechinfo-EN.pdf
MF-M8xi-EN_17-06-2020.pdf