NU-VISTA VINYL 2
Nu-Vista Vinyl 2 - Przegląd
Nu-Vista Vinyl 2 to nowy okręt flagowy wśród przedwzmacniaczy gramofonowych Musical Fidelity, ultrawysokowydajny, bardzo dokładny przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC z dyskretnym lampowym stopniem Nuvistor klasy A. Pięknie zaprojektowany i wykonany z masywną obudową, postanowiliśmy stworzyć przedwzmacniacz gramofonowy bez żadnych praktycznych ograniczeń. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić, że nie można przeciążyć stopnia wejściowego ani napotkać żadnych praktycznych ograniczeń w zakresie mocy wyjściowej. Jego cel jest szczególny - ma być przewodnikiem dla muzyki. Jego zadaniem jest wierne przekazywanie intencji artysty, jego emocji i pasji bezpośrednio do uszu i serca użytkownika.
Rozmowy techniczne
W porównaniu do swojego poprzednika, Nu-Vista Vinyl, Vinyl 2 posiada teraz dyskretne i w pełni zbalansowane obwody audio wewnątrz. Przedwzmacniacz gramofonowy zawiera trzy stopnie wzmocnienia zasilane w pełni dyskretnymi obwodami tranzystorowymi klasy A. Stopień korektora również nie idzie na skróty. Całkowicie pasywny i w dwóch oddzielnych stopniach (split-passive) - jest to bardziej kosztowne w projektowaniu i wdrażaniu, ale zapewnia najdokładniejsze odwzorowanie idealnej krzywej EQ. Dzielona korekcja pasywna pozwala na lepsze dopasowanie impedancji i mniejsze odchylenia od idealnego EQ. Oprócz standardowej krzywej RIAA, zaimplementowaliśmy również dwie mniej popularne krzywe DECCA i COLOMBIA. Sygnały audio z przedwzmacniacza gramofonowego trafiają do oddzielnej płytki dla każdego kanału, z w pełni zbalansowanym dyskretnym stopniem Nuvistor klasy A. Czysty układ płytki drukowanej i specjalnie zaprojektowana konstrukcja gwarantują najniższy możliwy poziom szumów i zniekształceń przy niskiej impedancji wyjściowej. Wyjścia RCA i XLR posiadają własne stopnie wyjściowe, dzięki czemu można z nich korzystać jednocześnie. Nu-Vista Vinyl 2 wykorzystuje tę samą technologię wyświetlania i przeprojektowany panel przedni, co wszystkie inne najnowsze urządzenia Nu-Vista.
Zalety obwodów dyskretnych
Obwód dyskretny składa się z komponentów elektronicznych, które są odrębnymi, indywidualnymi urządzeniami, zwanymi również komponentami dyskretnymi. Mogą to być elementy "pasywne", takie jak rezystory, kondensatory i cewki indukcyjne, a także elementy "aktywne", takie jak tranzystory. Przeciwieństwem tego jest układ scalony (IC = chip), który może być na przykład używany jako wzmacniacz operacyjny (Op-Amp) w łańcuchu sygnałowym.
W naszej branży stosujemy wyspecjalizowane wzmacniacze operacyjne IC zbudowane do zastosowań audio, które pozwalają nam produkować bardzo małą i wydajną elektronikę, a także oszczędzają czas inżynierów projektantów. Jednak niezliczone godziny testów odsłuchowych i lata doświadczeń pokazały nam, że nawet najlepsze układy scalone nie są tak neutralne, naturalne, dynamiczne i żywe - wszystkie te cechy są charakterystyczne dla "dźwięku" Musical Fidelity. Są one również trudne - jeśli nie niemożliwe - do naprawy. Z tego powodu na nowo odkrywamy naszą pasję do tradycyjnych, dyskretnych konstrukcji.
Podczas gdy standardowe przedwzmacniacze gramofonowe z układami scalonymi składają się z kilkudziesięciu lub kilkuset komponentów, konstrukcje dyskretne wykorzystują setki lub tysiące komponentów. Powoduje to wydłużenie procesu projektowania, ale naszym zdaniem skutkuje najlepszym dźwiękiem za twoje pieniądze.
W pełni zbalansowany
W pełni zbalansowana konstrukcja, zastosowana w Nu-Vista Vinyl 2, składa się z gorącego i zimnego (zwanego również + i -) sygnału. Łańcuchy sygnałów + i - skutecznie przenoszą te same informacje muzyczne. Prawdziwie zbalansowany wzmacniacz może teraz wyodrębnić ostateczną informację muzyczną z sygnałów +/- i odjąć, usunąć, wszystkie szumy, które mogą być potencjalnie dodane podczas transmisji.
Wzmacniacz "pseudozbalansowany" nie przetwarza sygnałów + i - niezależnie, lecz dodaje je do siebie przed przetworzeniem. Konstrukcja pseudozbalansowana nie korzysta z zalet połączeń zbalansowanych, tak jak ma to miejsce w przypadku wzmacniaczy w pełni zbalansowanych. W prawdziwym, w pełni zbalansowanym urządzeniu, sekcje + i - lewego i prawego kanału są traktowane indywidualnie, co w rezultacie podwaja sekcje wzmacniacza o 2. Potrzebne jest dwa razy więcej miejsca na płytce drukowanej, dwa razy więcej komponentów elektrycznych i dwa razy większa ostrożność przy planowaniu układu płytki drukowanej. W rezultacie Nu-Vista Vinyl 2 doskonale tłumi niepożądane szumy, błędy i zakłócenia oraz oferuje najlepszy możliwy stosunek sygnału do szumu.
Ekstremalne opcje ładowania wkładek
Każde z wejść single-ended RCA lub zbalansowanych XLR może być indywidualnie ustawione na MM/MC i obciążenie. Każde wejście zapamiętuje również swoje własne ustawienia.
Możliwe są bardzo duże zakresy od 40dB (wzmocnienie napięciowe 100x) do 69dB (wzmocnienie napięciowe 3690x). Wzmocnienie jest czysto przełączane za pomocą przekaźników sygnału i widać, że duży wzrost wzmocnienia jest powodem, dla którego przedwzmacniacz gramofonowy musi być niewiarygodnie cichy (w pełni zbalansowana konstrukcja robi tutaj dużą różnicę), aby poradzić sobie z tak wysokimi poziomami wzmocnienia. Pojemność wejściowa i impedancja są przełączane za pomocą tranzystorów JFET.
To kosztowne, ale niezwykle wyrafinowane technicznie rozwiązanie pozwala na dopasowanie Nu-Vista Vinyl 2 do dowolnej wkładki i perfekcyjne zintegrowanie go z resztą systemu Hi-Fi.
Według tych kryteriów Nu-Vista Vinyl 2 jest doskonały. Nie ma praktycznego słyszalnego szumu nawet przy najwyższych poziomach wzmocnienia. Tak naprawdę nie ma zniekształceń. Nie można przeciążyć jego wejścia lub wyjścia i można idealnie załadować wkładkę. Przenosi intencje, emocje i pasję artysty do Twoich uszu i serca.
Zasilacz
Nu-Vista Vinyl 2 to kontynuacja rozwoju naszych super cichych transformatorów zasilających. Gniazda zasilania klasy przemysłowej z filtrem EMI i blokadą DC zatrzymują zakłócenia i eliminują przydźwięk transformatora. Zamknięty transformator toroidalny został zaprojektowany z myślą o delikatnych sygnałach gramofonowych z niskim nasyceniem rdzenia i wyjątkowo niskim promieniowaniem elektromagnetycznym. Każdy dyskretny stopień wzmacniacza posiada serwomechanizm DC zapewniający optymalny tryb DC. Przedwzmacniacz jest zasilany przez dwa wysokiej jakości symetryczne zasilacze o niskim poziomie szumów, po jednym dla każdego kanału. Wszystkie w pełni zbalansowane zasilacze Nuvistor są pasywnie filtrowane i regulowane. Jeśli pracujemy z kilkuset mikrowoltami z wkładki gramofonowej, wszystko odgrywa swoją rolę; każdy decybel stosunku sygnału do szumu jest niezwykle ważny.
Opcjonalne rozszerzenie: zasilacz Nu-Vista Uni PSU
Opcjonalnie Nu-Vista Vinyl 2 może być zasilany przez Nu-Vista Uni PSU (premiera w 2024 roku). Pozwoli to uzyskać lepszą wydajność akustyczną, przenosząc zasilacz sieciowy AC z jednostki głównej i wbudowując go w inną pasującą skrzynkę. Korzystamy z dodatkowej przestrzeni, aby skonfigurować filtrowanie zasilania i wyjścia o krok powyżej tego, co zwykle jest możliwe w rozwiązaniach typu one-box. Wycisza to zasilanie i powoduje, że do wrażliwych obwodów audio nie przedostają się prawie żadne artefakty związane z zasilaniem sieciowym.
Heroiczna jakość wykonania
Podobnie jak wszystkie Nu-Vistas, ich konstrukcja mechaniczna jest bezkompromisowo sztywna i solidna, zgodnie z typową tradycją Musical Fidelity. Panel przedni i panele boczne są frezowane z wytłaczanych profili aluminiowych i są niezwykle masywne. Nu-Vista Vinyl 2 jest w zasadzie odporny na wpływ wibracji pochodzących z otoczenia. To samo można powiedzieć o odporności elektromagnetycznej. Masywna aluminiowa obudowa działa jak klatka Faradaya. Chroni ona niezwykle wrażliwe elementy wewnętrzne przed zewnętrznymi polami elektromagnetycznymi. W zestawie znajduje się również pilot zdalnego sterowania Nu-Vista, który jest solidną reimaginacją zwykłych pilotów zdalnego sterowania w stylu "Nu-Vista". Wykonany maszynowo z litego materiału, ma taki sam dotyk jak panel przedni urządzenia, ma potężną wiązkę i działa na łatwo wymienialnych bateriach AAA.
Nu-Vista od Musical Fidelity
Rodzina Nu-Vista jest kontynuacją pracy z miłością dla Musical Fidelity. Genialna lampa Nuvistor nigdy tak naprawdę nie pojawiła się nigdzie w audio. Aż do wczesnych lat 90-tych, kiedy to Antony Michaelson i jego mała firma o nazwie Musical Fidelity - wówczas zlokalizowana na zachód od Londynu w wiosce rzemieślniczej o nazwie Wembley - zaczęli produkować wzmacniacze z Nuvistorami. Były one produkowane w limitowanych edycjach i wyprzedały się niemal natychmiast. Do dziś te ikony dźwiękowego indywidualizmu są wysoko cenione. Teraz, po przekazaniu Musical Fidelity nowemu właścicielowi, naszą wizją jest dalsze tworzenie historii. Nu-Vista Vinyl 2 nie będzie wyjątkiem. Mamy nadzieję, że słuchanie go sprawi tyle samo przyjemności, co nam jego tworzenie.
W pełni zbalansowana i dyskretna konstrukcja
3-częściowy stopień wzmocnienia z obwodami klasy A
Dzielona pasywna korekcja RIAA, DECCA i COLUMBIA
Dwustopniowy filtr subsoniczny (przełączany: OFF - Mild - Standard)
Niskoszumowy układ Nu-Vista klasy A
8x 7586 Nuwistorów w zbalansowanym obwodzie buforowym
Obsługa MM (40, 43 dB) i MC (60, 63 dB) z opcją +6 dB dla każdego ustawienia wzmocnienia
Oddzielne stopnie wyjściowe i wejściowe - jednoczesne podłączenie wielu wejść i wyjść
Super cichy transformator zasilający
Dyskretne filtrowanie zasilania wejściowego i obwody blokujące DC
2x wejścia RCA
2x zbalansowane wejście XLR
1x wyjście RCA
1x zbalansowane wyjście XLR
Opcjonalne złącze dla zewnętrznego zasilacza Nu-Vista Uni (sprzedawany oddzielnie)
Kolorowy wyświetlacz z ustawieniami obciążenia i wyraźnym wybranym wejściem
Ustawienia obciążenia zapisane dla każdego wejścia
Przyciemniany wyświetlacz
Nu-Vista Remote Control "Panel przedni w dłoni"
Lampy Nuvistor
Lampy Nuvistor zostały wynalezione w latach 50-tych XX wieku, aby rozwiązać wiele niedociągnięć konwencjonalnych lamp. W przeciwieństwie do nich, lampy Nuvistor oferują bardzo wysoką niezawodność, niski poziom mikrofonowania, niski poziom szumów, spójność z partii na partię, niewielkie rozmiary, stosunkowo niskie zużycie energii i doskonałe parametry techniczne.
Jednym ze słynnych zastosowań był Ampex MR-70, kosztowny magnetofon studyjny, którego cała sekcja elektroniczna była oparta na nuvistorach. Innym ograniczonym zastosowaniem tej bardzo małej lampy były mikrofony studyjne z tamtej epoki, czego dobrym przykładem jest AKG/Norelco C12a, w którym zastosowano 7586.
Później znalazła się ona również w słynnym mikrofonie studyjnym Neumann U 47. Mikrofon ten był wysoko ceniony przez artystów na całym świecie i był używany przez wielu czołowych artystów nagrywających, takich jak Frank Sinatra, The Beatles i tak dalej. Co ciekawe, mikrofon U47 wraz ze statywem, kablami i zasilaczem można obecnie kupić w serwisie eBay za 10,999 USD w opcji "kup teraz".
Niestety w momencie, gdy zaczęto badać możliwości zastosowania lamp Nuvistor, wynaleziono tranzystor i był to "koniec gry" dla Nuvistorów. Sprawa przycichła aż do piętnastu lat temu, kiedy to Musical Fidelity stworzył pierwszą z przełomowych serii Nu-Vista. Te legendarne, limitowane produkty wyprzedały się w ciągu kilku miesięcy. Dziś, piętnaście lat później, osiągają bardzo wysokie ceny z drugiej ręki ze względu na piękny dźwięk, jakość wykonania i długowieczność.
DANE TECHNICZNE
Wejście MM
Wzmocnienie na wyjściach XLR: 40dB, 43dB, 46dB, 49dB
Pasmo przenoszenia: +0.2dB, -0.2dB
Czułość wejściowa: 5mV IN dla 500mV OUT (przy 40dB, 1kHz)
Impedancja wejściowa: 47kohm
Pojemność wejściowa: 50-400pF do wyboru
THD przy 1kHz: <0.005%
Margines przeciążenia: 32dB
Stosunek sygnału do szumu: >110dB "A"-wt. przy 40dB
Wejście MC
Wzmocnienie na wyjściach XLR: 60dB, 63dB, 66dB, 69dB
Pasmo przenoszenia: +0.2dB, -0.25dB
Czułość wejściowa: 500uV IN dla 500mV OUT (przy 60dB, 1kHz)
Impedancja wejściowa: 5 ohm do 47kohm do wyboru
Pojemność wejściowa: 400pF stała
THD przy 1kHz: <0.008%
Margines przeciążenia: 32dB
Stosunek sygnału do szumu: >98dB "A"-wt. przy 60dB
Cechy
Krzywe EQ: RIAA, DECCA, COLUMBIA
Filtry subsoniczne: wyłączony, łagodny (IEC), standardowy (przy 20Hz z 18dB/oktawę)
Wejścia i Wyjścia
Wejścia: 2x RCA, 2x XLR
1x wyjście RCA: niezbalansowane, lewe i prawe 500mV nom, 10V max
1x wyjście XLR: zbalansowane, lewe i prawe 1V nom, 20V max
Waga
Samo urządzenie, bez opakowania - 14,5 kg
W kartonie transportowym i z akcesoriami - 20,6 kg
Wymagania dotyczące zasilania
Napięcie sieciowe: 115/230VAC 50/60Hz (ustawione fabrycznie); 100VAC 50/60Hz (alternatywnie)
Pobór mocy: Maksymalnie 40 W, <0,5 W w trybie gotowości (pomarańczowa dioda LED włączona)
Informacje ogólne
Wymiary (szer. x wys. x gł.): 483 x 188 x 510 mm
Złącza zasilania dla opcjonalnego zasilacza Nu-Vista Uni (sprzedawany oddzielnie)
Waga: 22 kg netto / 30 kg w opakowaniu transportowym